Masaże mają na celu poprawę psychofizycznej sprawności chorego. Stosuje się je zarówno w profilaktyce, leczeniu i rehabilitacji osób z różnymi schorzeniami. Masaże wykonujemy na całym ciele jak również na poszczególnych partiach ciała wymagających usprawnienia np.: plecy- kręgosłup, kończyny dolne, kończyny górne itp. Masaże powinny być wykonywane w serii zabiegów. Zalecane jest wykonanie minimum 10 zabiegów.
Masaż klasyczny to zespół technik stosowanych w odpowiedniej kolejności, które wywierają wpływ na tkanki ustroju człowieka.
Masaż nie powinien sprawiać bólu!!!
Masaż klasyczny stosowany jest w zapobieganiu i leczeniu różnych chorób np: ortopedycznych, neurologicznych i innych. Prawidłowo wykonany masaż pobudza tkanki, regeneruje mięśnie, polepsza ukrwienie.
Masaż klasyczny nie zawsze jest wskazany, więc masażysta powinien zapoznać pacjenta z przeciwwskazaniami przed przystąpieniem do zabiegu.
Masaż segmentarny jest rodzajem masażu klasycznego. Polega na działaniu bodźcem mechanicznym za pomocą odpowiedniej techniki na określoną strefę unerwienia ciała. Masaż segmentarny poprawia czynności układu krążenia, uruchamia mechanizm przeciwbólowy, normalizuje stan pobudliwości układu nerwowego, poprawia ogólną wydolność organizmu. Wskazany jest przede wszystkim w stanach pourazowych, w chorobach zwyrodnieniowych narządu ruchu.
Drenaż limfatyczny polega na ręcznym wspomaganiu krążenia w układzie limfatycznym. Wskazaniem to tego typu masażu są wysięki, obrzęki limfatyczne, żylne, pourazowe, obrzęki powstałe w wyniku niedowładów oraz zmiany skórne wynikające z zaburzenia krążenia limfy.